Złoty Stok

W KOPALNI ZŁOTA

Ząbkowice Śl. - spacer po starówce, wejście na taras widokowy odchylonej 2 metry od pionu Krzywej Wieży, dla odważnych możliwe przejście Śladami doktora Frankensteina z Salą Grabarzy i Laboratorium

Złoty Stok - przejście podziemnej trasy turystycznej w kopalni złota, obejrzenie skarbca oraz ekspozycji z piecem do wytopu złota, wędrówka podziemnymi chodnikami w poszukiwaniu Gnoma, opowieści o tajemnicach starej kopalni, przejście ręcznie kutymi chodnikami do podświetlonego podziemnego wodospadu, powrót ze Sztolni Czarnej pomarańczowym podziemnym tramwajem, spotkanie z mincerzem bijącym w miejscowej mennicy słynne onegdaj dukaty złotostockie, pokaz odlewania sztabek złota.

Przy kopalni istnieje możliwość zorganizowania ogniska oraz skorzystania z wielu dodatkowych osobno płatnych atrakcji (płukanie złota, strzelanie z łuku, trampolina i inne).

Na życzenie możliwość zamówienia za dopłatą tzw. Złotego Pakietu (płukanie złota, certyfikat "Zdobywcy Kopalni", spływ łodzią po zalanej części kopalni). Koszt Złotego Pakietu jest niższy niż suma pojedynczo zakupywanych atrakcji.

Pakiet Oszczędny  42 zł
Pakiet Standard  85 zł
(z Wrocławia)


Za dodatkową opłatą 8 zł/os. istnieje możliwość połączenia zwiedzania kopalni z pobytem w Średniowiecznym Parku Techniki, oferującym szereg nietypowych atrakcji (oprowadzanie z przewodnikiem, Ścieżka Strachu, spotkanie z Katem).

Średniowieczny Park Techniki – to bardzo dokładna replika średniowiecznej osady górniczej, na którą składają się urządzenia zbudowane w skali 1:1. Wszystkie urządzenia działają, o czym może przekonać się każdy zwiedzający. Urządzenia te są imponujące rozmiarem (15-metrowy kierat, 3-tonowe koło deptakowe) oraz rozmachem, z jakim zostały zbudowane. Wszystkie powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli.

W żadnym miejscu w Europie nie można spotkać drugiej tak dokładnej i bogatej w urządzenia repliki górniczej wioski średniowiecznej. Zwiedzanie Parku można spokojnie określić jako podróż w czasie do średniowiecza.

Dodatkowo w Parku Techniki zwiedzający natrafiają na pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Atrakcja ta nawiązuje do średniowiecznego Urzędu Kata w Złotym Stoku jak i do jego zawodu – kat odgrywał ważną rolę przy karaniu m.in. górników, którzy kradli złoto.  Każdy kto odwiedzi średniowieczną wioskę, będzie miał szansę przejechać się również repliką czołgu wymyślonego przez Leonarda da Vinci.