Złoty Stok

W KOPALNI ZŁOTA

Ząbkowice Śl. - spacer po starówce, obejrzenie odchylonej 2 metry od pionu Krzywej Wieży, dla odważnych możliwe za dodatkową opłatą wejście na taras widokowy Krzywej Wieży, a także przejście Śladami doktora Frankensteina z Salą Grabarzy i Laboratorium

Złoty Stok - przejście podziemnej trasy turystycznej w kopalni złota, obejrzenie skarbca oraz ekspozycji z piecem do wytopu złota, wędrówka podziemnymi chodnikami w poszukiwaniu Gnoma, opowieści o tajemnicach starej kopalni, przejście ręcznie kutymi chodnikami do podświetlonego podziemnego wodospadu, powrót ze Sztolni Czarnej pomarańczowym podziemnym tramwajem, spotkanie z mincerzem bijącym w miejscowej mennicy słynne onegdaj dukaty złotostockie, pokaz odlewania sztabek złota.

Po zwiedzaniu kopalni zapraszamy do Średniowiecznego Parku Techniki, oferującego szereg nietypowych atrakcji (oprowadzanie z przewodnikiem, Ścieżka Strachu, spotkanie z Katem).

Średniowieczny Park Techniki – to bardzo dokładna replika średniowiecznej osady górniczej, na którą składają się urządzenia zbudowane w skali 1:1. Wszystkie urządzenia działają, o czym może przekonać się każdy zwiedzający. Urządzenia te są imponujące rozmiarem (15-metrowy kierat, 3-tonowe koło deptakowe) oraz rozmachem, z jakim zostały zbudowane. Wszystkie powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli.

W żadnym miejscu w Europie nie można spotkać drugiej tak dokładnej i bogatej w urządzenia repliki górniczej wioski średniowiecznej. Zwiedzanie Parku można spokojnie określić jako podróż w czasie do średniowiecza.

Dodatkowo w Parku Techniki zwiedzający natrafiają na pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. Atrakcja ta nawiązuje do średniowiecznego Urzędu Kata w Złotym Stoku jak i do jego zawodu – kat odgrywał ważną rolę przy karaniu m.in. górników, którzy kradli złoto.

Przy kopalni istnieje możliwość zorganizowania ogniska oraz skorzystania z wielu dodatkowych osobno płatnych atrakcji (płukanie złota, pole diamentowe, Sztolnia Ochrowa i inne).

Pakiet Oszczędny  85 zł
Pakiet Standard  170 zł
(z Wrocławia)