Okolice Leszna i Wolsztyna

ODKRYWAMY DZIECIĘCY RAJ

Wycieczka do dwóch niezwykłych miejsc w południowo-zachodniej Wielkopolsce, położonych między Lesznem a Wolsztynem (odległość od Wrocławia ok.140 km). Impreza jest tak naszpikowana atrakcjami dla milusińskich, że tytuł wycieczki "Odkrywamy dziecięcy raj" pasuje jak ulał.

Na początek odwiedzimy Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach z kolekcją ponad 4000 eksponatów, dokumentujących tradycje strażackie. Ozdobę muzeum stanowi ponad 50 sikawek konnych i samochodów strażackich, do wybranych postaramy się wejść. Jeszcze więcej pojazdów zobaczymy w postaci miniaturowych modeli. Chętni wcielenia się w strażaka spieszącego na ratunek skorzystają w Sali Ześlizgu z możliwości zjazdu po rurze tak jak w prawdziwej remizie (wymagana odzież z długim rękawem i długie spodnie). Przy okazji obejrzymy też wypreparowane okazy ptaków i zwierząt oraz trofea myśliwskie w muzealnej pracowni przyrodniczej, a wszystko to przy świergocie ptaków. Więcej zdjęć z Muzeum Pożarnictwa w naszej galerii.

Kolejnych kilka niezapomnianych godzin spędzimy w nieodległym gospodarstwie agroturystycznym, gdzie gospodarze przygotowali program pt. ,,Jak wygląda życie na wsi".

Ramowy program pobytu wygląda najczęściej tak: 
* zwiedzanie 100-letniej chaty urządzonej w staropolskim stylu,
* pokaz przędzenia wełny,
* wyrabianie masła i sera,
* przejście do kuźni, kucie ,,podkowy szczęścia", która będzie pamiątką pobytu w gospodarstwie,
* pokaz prasowania żelazkiem ,,z duszą'',
* maglowanie starą maglownicą,
* wizyta w sadzie i ogrodzie, poznawanie gatunków drzew,
* przejażdżka przyczepą widokową po malowniczych okolicach przez lasy, wrzosowiska, pola i łąki.
* zapoznanie z pracą w gospodarskiej zagrodzie - karmienie i opieka nad zwierzętami (króliki, świnki, kozy i krowa), dojenie kozy i krowy z możliwością degustacji mleka,
* możliwość korzystania z placu zabaw oraz hulajnog,
* stare i nowe zabawy podwórkowe,
* ognisko z pieczeniem kiełbasek, śpiewanie piosenek biesiadnych.

W cenie wycieczki zawarta jest słodka niespodzianka, napoje (sok, kawa, herbata) oraz kiełbaski na ognisko z wszelkimi dodatkami.

W kuźni z ogromnym zainteresowaniem dzieci obserwują jak z kawałka metalu kowal potrafi ,,wyczarować'' podkowę. W kuźni jest gorąco i głośno - ta praca robi szczególne wrażenia na najmłodszych dzieciach. Wykutą podkowę każda klasa zabiera na pamiątkę ze sobą. Obok kuźni znajduje się mały ogródek ekologiczny, gdzie warzywa rosną bez żadnych chemicznych wzmacniaczy. Jesienią można spróbować bardzo aromatycznych jabłek, których smak można łatwo odróżnić od pędzonych nawozami holenderskich ,,zielonych wynalazków''. W takich jabłkach znacznie zdrowsze są też robaki. Na dzieci czekają również typowe przyjemności związane z pobytem na wsi.  Dzieci mają okazję poznać ,,od kuchni", jak hoduje i pielęgnuje się zwierzęta w gospodarstwie, czym się żywią, w jakich warunkach żyją itp. Za każdym razem, gdy wycieczka trafia np. na młode prosiaki lub kózki wszyscy mają ogromną radość z tego, że mogą takie zwierzę wziąć na ręce, pogłaskać, pobawić się z nim.  Możliwość samodzielnego nakarmienia ,,z ręki'' małych zwierząt jest zawsze dla najmłodszych przyjemnością. Część dzieci obawia się, że koza może je np. pogryźć lub kopnąć, a takie obawy są całkowicie nieuzasadnione. Przełamywanie takich małych dziecięcych uprzedzeń, barier i lęków jest bardzo korzystne. Zupełnie ,,odjazdowa'' i bardzo emocjonalnie przeżywana jest okazja do napicia się mleka ,,prosto od krowy'' albo ,,prosto od kozy''. Duże zdziwienie budzi też znalezione w kurniku jajko i stwierdzenie, że jest... ciepłe.

Podczas pobytu oferujemy możliwość kupienia produktów własnego wyrobu gospodarzy: masła, sera i miodu, a także pamiątki rękodzieła ludowego w przystępnych cenach. W razie niepogody gwarantujemy miejsca zadaszone i ogrzewane.


Koszt wycieczki ustalamy po zapytaniu.