Gołuchów

U ŻUBRÓW I RADZIWIŁŁÓW

Wycieczka do Gołuchowa, zwanego perłą południowej Wielkopolski.

Zwiedzimy wspaniały XVI-wieczny zamek Leszczyńskich, Działyńskich i Czartoryskich. Szczególne zainteresowanie zwiedzających zamkowe komnaty wzbudzają: Sala Gobelinowa, Sypialnia Księżnej Małgorzaty, Sala Waz Antycznych, Sala Stołowa i Sypialnia Królewska. Przespacerujemy się po urokliwym parku otaczającym zamek, stanowiącym jedno z największych w Europie arboretów z 80 tys. drzew. Interesująca kolekcja roślin wodnych i błotnych oraz bogactwo ptactwa wodnego dodają uroku stawom widokowym pośrodku parku. Walory poznawcze, estetyczne i dydaktyczne parku gołuchowskiego są nie do przecenienia i warte poznania przez cały rok. W tutejszej kaplicy-mauzoleum spoczywa ks. Izabela Czartoryska, która nazwała Gołuchów "rajem na ziemi" i wyraziła życzenie bycia tu pochowaną.

Gołuchów jest siedzibą cenionego Ośrodka Kultury Leśnej. Na naszej wycieczce odwiedzimy Muzeum Leśnictwa na Dybulu ze stałą wystawą "Ochrona lasu", prezentującą m.in. dioramę dzików, makietę mrowiska i zbiór typowych budek lęgowych dla ptaków. Leśną ścieżką dojdziemy do położonej nieopodal pokazowej zagrody żubrów, danieli, dzików i koników polskich. Wydzielenie tzw. zagród dziennych pozwala na oglądanie zwierząt od świtu do zmierzchu przez cały rok.

Na życzenie wzbogacimy wycieczkę o lekcje terenowe i muzealne, prowadzone przez pracowników Ośrodka Kultury Leśnej z wykorzystaniem gier, zabaw i kart pracy. Przykładowe tematy: "Szukamy dendrologicznych skarbów", "Jak żyje las", "Wiosna budzi zapachami i kolorami", "Jesienne obserwacje", "Żubrowe ciekawostki". Istnieje także możliwość zwiedzenia innych ekspozycji Muzeum Leśnictwa: wystawy przyrodniczej "Spotkanie z lasem" w dawnej powozowni, wystawy "Technika leśna" w dawnej owczarni oraz ekspozycji w tzw. Oficynie.

Po drodze do Gołuchowa obejrzymy pałacyk myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie, wspomnimy pobyt Fryderyka Chopina i zgłębimy tajemnice potężnej kolumny przyozdobionej trofeami myśliwskimi.

Koszt wycieczki ustalamy po zapytaniu.