Bolesławiec

 

CERAMICZNA PRZYGODA

Wycieczka do Bolesławca zwanego "miastem ceramiki", słynącego od ponad 500 lat z tradycji garncarskiej. Nie tylko poznamy historię kamionki, nie tylko zobaczymy, jak powstają naczynia wykonywane z gliny, ale też sami zmierzymy się z garncarskim wyzwaniem, próbując swych sił w malowaniu wyrobów.
Podczas zwiedzania Fabryki Naczyń Kamionkowych "Manufaktura" zapoznamy się z pełnym cyklem produkcyjnym wyrobów ceramicznych. Poszczególne etapy produkcyjne nie zmieniły się od wieków. Przedmioty są toczone bądź odlewane ze specjalnie przygotowanej masy glinianej. Po pierwszym wypale naczynia są ręcznie zdobione za pomocą stempelków i pędzelków, a następnie pokrywane płynnym szkliwem.
Po obejrzeniu zakładu przystąpimy do malowania wstępnie wypalonych przedmiotów. Warsztaty prowadzone są w nowocześnie zaaranżowanych pracowniach fabrycznych. Zajęcia rozwijające zdolności manualne i wrażliwość artystyczną dzieci przeplecione są krótkimi zabawami i quizami tematycznymi. Po ukończeniu pracy każdy uczestnik otrzymuje dyplom młodego ceramika. Nie zabraknie też czasu na zakup drobnych upominków w sklepie firmowym. Istnieje możliwość wypalenia pomalowanego wyrobu.

Program wycieczki do Bolesławca wzbogacamy o:
- zwiedzanie Muzeum Ceramiki połączone z seansem filmowym w sali projekcyjnej (Uwaga! Muzeum Ceramiki czasowo nieczynne z powodu modernizacji),
- spacer po urokliwej starówce,
- obejrzenie z punktu widokowego rozpostartego nad Bobrem słynnego wiaduktu kolejowego.

Pakiet Oszczędny  80 zł
Pakiet Standard  160 zł
(z Wrocławia)